PostMan.com.tr Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >PostMan >Koleksiyonlar ve ilgi alanları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

ANKARA POSTANESİ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
yukarıyüz Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 49
  Alıntı yukarıyüz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: ANKARA POSTANESİ
    Gönderim Zamanı: 13.Ekim.2015 Saat 15:02
Değerli Arkadaşlar,
Ankara postanesinin açıldığı tarih olan 1841 den bu güne kadar devam eden posta servisi ve Ankara'da olan sosyal/siyasal ve iktisadi gelişmenin posta hizmetini nasıl etkilediğini inceleyen bir araştırma/koleksiyon yapıyorum.
Değerli üstadımız Osman Levend her başım sıkıştığnda bıkmadan yardımcı oluyor kendisine ayrıca teşekkür ederim.
Sizden ricam ulaştığınız kaynaklardan herhangi bir bilgi bulursanız bana ulaştırmanız.Bu bir bilgi kırıntısıda olabilir,bir anıda geçen bir satır olabilir.
Örneğin postaneden gelen ve giden mektup sayıları,postahane binası hakkında bilgi,vs.....
şimdiden teşekkürler.
Mehmet Akan
YUKARIYUZ
Yukarı Dön
türkoglu Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 2667
  Alıntı türkoglu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.Ekim.2015 Saat 19:46
Cok degerli Mehmet Akan bey,
Bulabildiklerimi size vakit buldukca gönderecegim.
Ankara vilayeti salname 1290(1873) 3.defa olan bilgiler
Dahil vilayetinde bulunan telgraf memurlari
Telgraf ve posta müfetis muavini Saim(?) bey.
Ankara telgraf ve posta müdürü Ohanes efendi
Lisan ecnebi bas memuru ...? efendi
.................

Mehmet Türkoglu
Yukarı Dön
türkoglu Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı türkoglu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.Ekim.2015 Saat 00:58
15.Ankara salnamesi(1907)
Ankara Telgraf binasi(.Posta bölümü bu binada olabilir mi bilemiyorum)

Mehmet Türkoglu
Yukarı Dön
yukarıyüz Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 49
  Alıntı yukarıyüz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.Ekim.2015 Saat 16:55
mehmet bey çok teşekkürler,
Ankara Büyükşehir Belediyesi tüm salnameleri 12 cilt olarak orjinal kopyalar ve tercümeleriyle bastı.Buradan bir çok bilgiye ulaşılabiiyor.
çalışanların kim oldukları hangi posta şubelerinin ankara ya bağlı olduğu vs....
bu yolladığınız resim Ankara postanesi.salnamede farklı ciltlerde var.
kısa bilgi vereyim.
ilk önce hükümet dairesinde (konağı) bir oda
-1800 lü yılların sonunda resimde gözüken bina açılyor.telgrafhanede baş müdürlükte postanede bu binada.
-kurtuluş savaşında t.b.m.m posta müdürlüğü yine bu binada hizmet veriyor alt kat postane üst kat genel müdürlük.( bu arda ilginç bilgi ilk genel müdür 15 gün kadar Mustafa Kemal Paşa 3. genel Müdür ise Refet paşa.
-1926 da yeni pastane açılıyor
bu bina önce hukuk mektebi (siyasal bilgiler fakültesi)
ardından hukuk mektebi yatakhanesi (yurdu)
ardından jandarma karakolu oluyor.
1940 lı yıllarda meydan yapacağız/yol geçireceğiz diye yıkıyorlar.
belki Alman kaynaklarından birşeyler rastlarsınız.özelikle kurtuluş savaşı dönemine ait.
ilginize tekrar teşekkürler.
YUKARIYUZ
Yukarı Dön
türkoglu Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı türkoglu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Ekim.2015 Saat 01:59
Cok degerli Mehmet bey,
Bilgi icin cok tesekkür ederim.Birseyler bulabilirsem yardimci olmaya calisacagim.
Posta tarihi konusunda arastirma yapan sizin gibi degerli Filateslistler olmasi beni mutlu ediyor.
Postahane binalari konulu bölümünü acmanin sebebi de buydu.Herkes bildigini ve bulabildiklerini Postman`a aktarirsa ,arastirma yapmak isteyenler icin önemli bir kaynak teskil eder diye düsündüm.Ayni sey haritalar bölümü ve diger bölümler icin de gecerli.
Türkiye`de maalesef eski olanlari yikmak ve onun yerine sözde modern yapilar insaa etmek moda haline gelmis.Tek tük kalmis eski postane binalari veya tren istasyon`lari ,yok olmadan, birer fotograflarini rica etmenin sebebi de buydu.
Diger taraftan Edirne`nin Uzunköprü ve  Darica Postahane binalarin var olduklarini ve restorasyon calismalarina baslandigini sevincle karsiladim.
Herkes sizin gibi biraz gayret göstermesini arzu ederek calismanizda basarilar dilerim.
Saygilarimla
M.Türkoglu
Mehmet Türkoglu
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör